Kwas salicylowy należy do β-hydroksykwasów i wykazuje silne działanie złuszczające poprzez rozluźnienie połączeń między komórkami powodując wyłuszczanie się zrogowaciałych komórek naskórka, a zwłaszcza oddzielenie się naskórka na grudkach, krostach i zaskórnikach w ciągu kilku minut po aplikacji. Ponadto posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe, antyseptyczne, antybakteryjne (redukuje populację Propionibacterium acnes), ściągające i przeciwstarzeniowe (przyspiesza usuwanie korneocytów). Kwas salicylowy wykazuje wysokie powinowactwo do lipidów z łatwością przenikając przez barierę warstwy rogowej skóry, jak również penetrując gruczoły łojowe, co korzystnie wpływa na skuteczność terapii przeciwtrądzikowych.
- trądzik zapalny i zwykły
- skóra mieszana, tłusta, zanieczyszczona ze zmianami zapalnymi
- rozszerzone pory skórne
- blizny
- przebarwienia
- rogowacenie skóry
- zapalenie mieszków włosowych
- łuszczyca
- aktywna opryszczka
- infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze w obszarze zabiegowym
- nasilone procesy zapalne w organizmie
- nowotwory skóry
- ciąża, karmienie piersią
- choroby autoimmunologiczne
- terapia izotretynoiną
- skłonność do powstawania bliznowców
Częstotliwość zabiegu:
Zabieg można powtarzać co 21-28 dni w zależności od intensywności łuszczenia. Liczba zabiegów uzależniona jest od indywidualnych potrzeb skóry. Zalecane wykonanie serii zabiegów.
W przypadku wykończenia zabiegu retinolem możliwy jest większy stopień podrażnienia pozabiegowego oraz znacznie bardziej nasilone, widoczne złuszczanie naskórka.